Kontaktai

VšĮ "Technopolis"
Europos pr. 121
LT-46339, Kaunas

Administracija
Tel.: 8-37-331556
Faks.: 8-37-211382
El. p. info@technopolis.lt

Kaip suvaldyti robotus ateityje?

Yale’o ir Indianos universiteto mokslininkai, stengdamiesi kuo geriau integruoti robotus į žmonių visuomenę, sukūrė šešias taisykles, galinčias bent sumažinti potencialų jų pavojų.


Pirmoji taisyklė. Nepatikėkite robotams užduočių, kurios susijusios su didele rizika visuomenei. Kitaip tariant, robotų veiksmai turi būti nuspėjami, o katastrofos galimybė artima nuliui. Tačiau jau dabar skaičiavimo sistemų elgesį ne visada galima prognozuoti, o ateityje, kompiuteriams vis sudėtingėjant, robotų “savarankiškumas” didės.


Antroji taisyklė. Niekada nepatikėkite robotams jokių ginklų. Deja, kovinių robotų atsiradimas neišvengiamas – jau veikia pusiau robotizuotos autonominės kovinės sistemos, be piloto skraidantys lėktuvai, o keli kariniai robotai buvo pasiųsti bandymams į Iraką, kad būtų ištirtos jų galimybės. Apie rezultatus nepranešama.


Trečioji taisyklė. Laikykitės trijų mokslininko, rašytojo fantasto Isaaco Asimovo robototechnikos taisyklių. Jos turėtų padėti robotams su žmonėmis gyventi saugiai vienoje visuomenėje, išvengti nelaimingų atsitikimų ir neleisti robotams viršyti savo “įgaliojimų”. Tačiau bėda ta, jog I.Asimovas visgi buvo fantastas, o robotų kūrimo srityje jis neturėjo patirties. Dar baisiau – rašytojas savo kūriniuose aprašo situacijas, kai robotams sukurtos taisyklės nesuveikia.


Ketvirtoji taisyklė. Robotai turi būti programuojami su tam tikrų sąlygų ir principų „rinkiniu”. Vienas tokių principų – maksimaliai naudingų veiksmų dėsnis, t.y. robotas iš galimų savo veiksmų išsirenka tokį, kuris žmonėms atneš mažiausiai nemalonumų. Iš kitos pusės – tokiu būdu robotas gali nužudyti vieną žmogų, kad išgelbėtų penkis. Tuo tarpu gydytojas žmogus (bent jau taip turėtų būti) nežudys paciento tam, kad žūtų kiti. Aukštos moralinės savybės – viena pagrindinių ateities robotų technologijos problemų.


Penktoji taisyklė. Robotus pastoviai reikia mokyti. Taip jie galės lanksčiau elgtis įvairiose situacijose, analizuoti savo veiksmus, suvokti, kurie iš jų teisingi, o kurie – ne.


Šeštoji taisyklė. Robotas turi turėti tam tikrų emocijų. Tokia „funkcija” būti tam, kad robotai integruotųsi į žmoniją – juk mašinos turi lengvai atpažinti žmogaus emocijas ir pagal tai rinktis savo elgesio strategiją. Juk ne paslaptis, kad didžioji dalis informacijos, būtina bendravimui, perduodama neverbaliniu būdu – veido išraiška, gestų kalba. Visa tai turi suvokti ir robotai. 
Tačiau kol kas ši užduotis itin sudėtinga, nors jau yra robotų, galinčių atpažinti tam tikras emocijas. Vadinasi, nėra nieko neįmanomo!