Kontaktai

VšĮ "Technopolis"
Europos pr. 121
LT-46339, Kaunas

Administracija
Tel.: 8-37-331556
Faks.: 8-37-211382
El. p. info@technopolis.lt

Robotų veikla - nuo biuro iki sumo

Ką veikia robotai pasaulyje? juos galima rasti daugybėje sričių.


Kol Lietuvoje vyksta „mini sumo“ robotų kautynės , Tokijuje robotaižaidžia futbolą ir kelia grėsmę Davidui Beckhamui, kiti juos linksmina šokdami pagal sambos muziką.


Japonijos personalo atrankos agentūra „People Staff'' liepą paskelbė pradedanti nuomoti žmogaus pavidalo robotus - biurų darbuotojus. Čia kalbama apie mechanizmus „Wakamaru", sukurtus sunkiųjų mašinų gamybos kompanijos „Mitsubishi Heavy Industries". Maždaug 1 metro ūgio robotas išoriškai panašus į fantastinių animacinių filmų moteriškus personažus ir gali atlikti paprastą šveicoriaus ar sekretorės darbą - atpažinti lankytojus, užmegzti nesudėtingą dialogą, palydėti lankytojus iki reikiamos vietos, pakeliui linksminti juos dainomis.


Tokio darbuotojo nuoma siekia nuo 120 tūkst. jenų per dieną (apie 1 tūkst. JAV dolerių). Kompanija planuoja iš pradžių sudaryti ne mažiau kaip 10 kontraktų. „Atsižvelgdami į personalo trūkumą, mes siekiame sukurti atmosferą, kurioje žmonės ir robotai galėtų bendradarbiauti", - paaiškino agentūros atstovas.


Netrukus viename didžiausių pasaulyje Amsterdamo tarptautiniame Schipolio oro uoste bus pradėta diegti nauja pasaulinės informacinių technologijų bendrovės IBM ir kompanijos „Vanderlande Industries“ sukurta bagažo sekimo, transportavimo ir pakrovimo sistema. Visas oro uoste esantis keleivių bagažas bus sekamas ir valdomas pasitelkiant radijo dažnių identifikavimo (angl. Radio Frequency Identification - RFID) technologiją ir specialiai tam sukurtus robotus.


Paieškos gigantas „Google“ pasiūlė 30 mln. dolerių prizą privačioms bendrovėms, kurių visureigis robotas nusileis Mėnulyje. Kad gautų prizą, Mėnulio paviršių pasiekęs visureigis turės atsiųsti nufilmuotą medžiagą, įveikti tam tikrus atstumus.


Minsko apskrityje buvo išbandytas pirmasis „robotas–policininkas“, kuris artėjant automobiliui pakelia ranką su radaro muliažu. Šio roboto kūrėjas teigia, kad bandymas vyko sklandžiai – dauguma vairuotojų mažino greitį ir imdavo segtis saugos diržus.


Mechaninės inžinerijos doktorantas Yun Seong Song ir profesoriaus asistentas Metin Sitti iš Carnegie Mellon universiteto sukonstravo robotą, mėgdžiojantį vandens čiuožikus. Tai pirmas vandens paviršiumi judantis, lengvai valdomas robotas, kuris savo konstrukcija labai primena vandens čiuožiką. Šis robotas skiriasi nuo anksčiau sukurtų plūduriuojančių robotų, nes sveria nedaug, o jo ilgos kojos leidžia išsilaikyti vandens paviršiaus dėl įtempimo.


NASA roboto rankos pagalba apžiūri pažeidimą daugkartinio panaudojimo erdvėlaivio „Endeavour“ apsauginiame šilumos sluoksnyje.


Jungtinėse Amerikos Valstijose, Floridoje, rugpjūtį sėkmingai paleistas erdvėlaivis „Phoenix“, kuris iškeliavo į Marsą ieškoti gyvybės ženklų. Mokslininkai tikisi, kad robotas ras ledo, kurio galėtų būti po viršutiniu planetos sluoksniu. Be to, bus ieškoma anglies ir kitų cheminių elementų molekulių, kurios reikalingos gyvybei. Tokiu būdu bus aiškinamasi, ar Marse kada nors buvo, o gal vis dar yra primityvių gyvybės formų.


Japonijos Gifu universiteto mokslininkai sukūrė pirmąjį robotą humanoidą , kuris geba imituoti įvairiomis ligomis sergantį pacientą. Moteriškos išvaizdos robotas geba ne tik atsakyti į klausimus apie savijautą, bet ir kūno judesiais parodyti ligos simptomus. Tai padeda studentams kaip įmanoma geriau pažinti ligas, kurios nedažnai pasitaiko darbo praktikoje.