Kontaktai

VšĮ "Technopolis"
Europos pr. 121
LT-46339, Kaunas

Administracija
Tel.: 8-37-331556
Faks.: 8-37-211382
El. p. info@technopolis.lt

Vizijos ir tikrovė

Prieš dešimtmetį garsus amerikiečių filosofas ir futurologas Francis Fukuyama pranašavo, jog dar XXI amžiaus pirmojoje pusėje biotechnologijų ir kompiuterinė revoliucija taip smarkiai pakeis žmoniją, kad mes jau nebegalėsime vadintis gamtos vaikais.


Pramoniniai robotai, dieną naktį dirbantys prie gamyklų konvejerių, nėra jokia naujiena: daugelis Japonijos, Pietų Korėjos, JAV ar Vakarų Europos bendrovių juos naudoja jau kokius tris dešimtmečius. Tačiau su jais plačioji visuomenė neturi jokio ryšio.


Mokslininkų teigimu, kyla didelis klausimas: kaip žmonės gali užtikrinti, kad ateities robotų technologijos išsaugos žmonijos ir mūsų visuomenės vertybes. Nors į ši klausimą paprasto atsakymo nėra, keletas etišką robotų elgesį užtikrinančių technologijų gali būti naudingos. Viena iš jų – „etinės kontrolės“ varikliukas, kuris užtikrintų, kad galingi robotai elgtųsi saugiai ir neviršytų nustatytų normų. Pavyzdžiui, į autonominių karinių robotų nustatytas normas galėtų įeiti tam tikri Ženevos konvencijos principai ir kitos žmogiškosios taisyklės. Tuo tarpu civiliniai robotai galėtų turėti skirtingas taisykles, kurios atitiktų specifinius tikslus.


Akivaizdu, jog norint išvengti dviprasmybių, visi robotų gamintojai turėtų vadovautis bendromis taisyklėmis, kurios būtų privaloma tvarka diegiamos į karinių robotų valdymo programas. Tačiau kokios šios taisyklės galėtų būti? Tos pačios, kurias dar 1950 metais suformulavo Isaac Asimov ir pavadino trimis robototechnikos taisyklėmis?


1. Robotas negali pakenkti žmogui arba savo neveiklumu leisti, kad žmogui nutiktų nelaimė.


2. Robotas turi paklusti visiems žmogaus įsakymams, išskyrus tuos atvejus, kuomet jie prieštarauja pirmajai taisyklei.


3. Robotas turi rūpintis savo saugumu ir gerove tol, kol tai neprieštarauja pirmai ir antrai taisyklei.